logotyp
Login

Perspektivnost

Nejsou lepší rovnou elektrické panely?

Dnes vyráběné fotovoltaické články mají účinnost cca 11%. Jejich životnost je cca 20 let (účinnost na konci životnosti je výrazně nižší, než na začátku. Lze odhadovat, že se účinnost snižuje s věkem článků spojitě) a výkon při kolmém dopadu paprsků při optimistickém odhadu 100 W/m2 vyrobí ročně 53 kWh. Naproti tomu termální vakuové kolektory dosahují v zimě účinnosti třeba 56%, a v létě 92% s životností 30 let a dávají průměrný celoroční výkon cca 570 W/m2. To při průměrném osvitu dává ročně 837 kWh. Dokud nemáme v domě zajištěn přísun tepelné energie, nemá smysl ani začít uvažovat o fotovoltaice s výjimkou záložního zdroje pro případ výpadku proudu na pohon čerpadel kolektorového systému.

Jedním z důvodů, proč neuspěchat instalaci fotovoltaiky, je technologický pokrok. Cena za m2 fotovoltaického článku klesá rychleji, než přínos z přijímaného elektrického výkonu, takže se ještě vyplatí počkat, až bude m2 levnější a zejména účinnější (V laboratořích se už testují masteriály s účinností přes 40%). Do té doby se vybavme termálními slunečními kolektory, které pokryjí vyrazně větší díl spotřebované energie domácnosti.

A jak je to se státní dotační politikou?
v roce 2010 konečně někomu ve vládě došlo, že ten zákon a zejména dotační charakteristiky jsou slabě řečeno PROBLEMATICKÉ. Lidově to totiž byla pro investory akce "Za málo peněz hodně muziky" z peněz daňových poplatníků a odběratelů elektřiny.

Jiné druhy
V současnosti jsou nejznámější ploché nevakuové kolektory. >>


Vakuový
Tedy kolektory sesbírají velmi spolehlivě energii >>


Za kolik let
Tahle otázka je zásadní, ale docela těžká. Na těchto >>


Copyright www.solarni-ohrev.cz

Created by © 2008 - 2010 ALS-Euro s.r.o. - další informace a ceny stránek, tvorba www stránek pro školy a školky
ALS-Euro s.r.o. - Tvorba www stránek a internetových obchodů

Doporučujeme::
Apartmány Rokytnice nad Jizerou | Šperky, náušnice, bižuterie | Robotické vysavače, hračky, přikrývky a polštáře, povlečení, zverimex a chovatelské potřeby | Tvorba webových stránek |