logotyp
Login

Tepelná čerpadla

Tepelná čerpadla už opustila období dětských nemocí

Před 10 lety byly s tepelnými čerpadly nejrůznější problémy, z nichž nezanedbtelný spočíval i v nutnosti kvůli vysokému odběru proudu v okamžiku startu čerpadla mít silnější jistič, za který plynulo elektrorozvodným závodům spousta peněz z vysokého paušálu, ačkoli uživatel vlastně spotřebovával proud relativně střídmě.
(To možná vysvětluje údiv mnoha lidí nad masivní podporou elekttrorozvodných závodů k instalaci TČ. A levnou sazbou na odběr v sazbě TČ. Kladli si otázku, zda nejednají tyto podniky proti vlastním zájmům, když tak zlevňují silovou elektřinu.)
Druhým vážným problémem byla životnost kompresorové jednotky. Na počátku sice stát poskytl dotaci, ale se stárnutím kompresoru dochází ke snižování jeho účinnosti, a tím samozřejmě třeba po 10 letech klesá účinnost celého systému do blízkosti přímotopů. Přitom cena kompresorové jednotky byla velmi vysoká, takže po započtení odpisů už topení tepelným čerpadlem vůbec nevypadalo ekonomicky.
Tato doba je naštěstí na našem území za námi. Instalace se zlevnily a čerpadla díky dokonalejší regulaci topí efektivněji vydrží déle.

Ekonomie vytápění tepelným čerpadlem

Tepelné čerpadlo se dá využít u nejrůznějších nemovitostí, ovšem je třeba si klást otázky, kde je to nejvýhodnější, a kde naopak se výhody ztrácejí.
Pokud máte rodinný dům a podlahové vytápění, jste nejvhodnějším kandidátem. Pokud jste v bytě uvnitř bytového domu, který má své centrální vytápění, asi tepelné čerpadlo pro vás moc nebude.
A teď se zamyslete nad tzv. TCO = Total Cost of Ownership (Celkové náklady z vlastnictví).
Pokud vytápíte např. plynovým kotlem, musíte mít každoroční revizi komína, musíte podstupovat pravidelné revize rozvodů plynu, měli byste mít pravidelnou revizi kotle. Plyn je při zanedbání těchto kontrol celkem nebezpečné médium. Nenápadné úniky skrze zdivo mohou dlouho unikat pozornosti, protože se ve zdivu odbourá charakteristický zápach, jímž se plyn ve výrobě "obarvuje" (Odorizace). Následný výbuch v domě bývá často tragický.
U tepelného čerpadla samozřejmě také velmi doporučujeme pravidelné servisní kontroly 1x ročně, ovšem z hlediska hrozících nebezpeční je tepelné čerpadlo výrazně bezpečnější.
Nezanedbatelná je i potřebná infrastruktura. Zemní plyn se musí přepravovat často tisíce kilometrů z míst těžby např. v Rusku, jsou potřeba soustavy plynovodů o různých tlacích zahrnujících kompresní stanice, vysokotlaká potrubí, podzemní zásobníky, předávací stanice, regulační stanice a dále středotlaké a nízkotlaké plynovody. Pak následuje HUP a plynoměr, za jehož užívání platíte paušální částku. Pokud vaříte na plynovém sporáku, musíte počítat s riziky nezamýšleného zhasnutí plamene přetékajícím pokrmem z hrnce nebo se vzplanutím přepalujícího se oleje na pánvi. Elektrické sporáky se sklokeramickou deskou jsou při nízké sazbě za elektřinu díky tarifu TČ s vařením na plynu cenově srovnatelné, ale tato nebezpečí s sebou nenesou.
Rozvody elektřiny, kterou potřebujete k provozu TČ jsou samozřejmě také sofistikované mezinárodní sítě, jenomže na rozdíl od plynu jako fosilního zdroje je výroba elektřiny čím dál "zelenější" a nevyžaduje ze své podstaty spojení s tisíce kilometrů vzdálenými ložisky. Vše řeší jeden elektroměr v domě, který tak jako tak potřebujete ke každé moderní domácnosti.
Ať už nahlížíme na ekologii z jakéhokoli stanoviska, je zřejmé, že spalováním zemního plynu nutně vzniká CO2, který se s měnící se zelenou legislativou může dostat pod dodatečné zdanění. Pokud se tedy teprve rozhodujete, zda topit plynem či tepelným čerpadlem, berte v úvahu i tato rizika.

Solární kolektory v kombinaci s tepelným čerpadlem

Takové řešení lze jen doporučit. Solární tepelné kolektory jsou ze své podstaty rovněž systémem na přečerpávání tepla. Mají samozřejmě oproti tepelným čerpadlům výhodu v podstatně větší účinnosti, protože v době slunečního svitu slunce nahřeje trubice bezplatně, a k přečerpání tepla stačí oběhové čerpadlo s spotřebou cca 35W. Zato má nevýhodu, že topí jen, když slunce dostatečně svítí. Když propojíme oba zdroje do společné akumulační nádrže, je kombinace solárních termických panelů a tepelného čerpadla ideální volbou.
Jistě to představuje nezanedbatelnou počáteční investici, ale životnost "solárka" jsou desítky let.
Takže ideální forma úspor na budoucí důchodový věk.

Jiné druhy
V současnosti jsou nejznámější ploché nevakuové kolektory. >>


Vakuový
Tedy kolektory sesbírají velmi spolehlivě energii >>


Za kolik let
Tahle otázka je zásadní, ale docela těžká. Na těchto >>


Copyright www.solarni-ohrev.cz

Created by © 2008 - 2010 ALS-Euro s.r.o. - další informace a ceny stránek, tvorba www stránek pro školy a školky
ALS-Euro s.r.o. - Tvorba www stránek a internetových obchodů

Doporučujeme::
Apartmány Rokytnice nad Jizerou | Šperky, náušnice, bižuterie | Robotické vysavače, hračky, přikrývky a polštáře, povlečení, zverimex a chovatelské potřeby | Tvorba webových stránek |