logotyp
Login

Vnuci

To, co teď vybudujete, ocení i Vaši vnuci

Nositel Nobelovy ceny za ekonomii Ronald Harry Coase tvrdil, že "Všechny zdroje jsou vzácné".
Mnozí přemýšliví lidé se snaží najít nějaký zdroj, který by jim a jejich rodině sloužil bezpečně po mnoho let. Zakládají si penzijní připojištění, ale pak zjistí, že to nijak závratný ani bezpečný zdroj není. Založí si životní pojištění pro případ, že by nečekaně zemřeli a nedokázali by se starat o své děti či vnuky, jenomže pojistná částka, která se v okamžiku uzavírání pojištění může zdát dostačující, s postupem let ztrácí hodnotu, a po 10-15 letech se najednou zdá pro tento účel nedostatečná.
Další uvažují o vhodné investici např. do akcií, jejichž dividendy by časem jmění navyšovaly. Bohužel i dobré akcie s výnosem např. 5% ročně budou schopny pokrýt své náklady na pořízení asi za 24 let.
Proti tomu stojí výpočet, že s dotací od SFŽP je návratnost kolektorového systému k ohřevu teplé vody cca 10 let a bez této dotace 15 let.
Životnost většiny komponent dosahuje 30 let i více.

Důchodové připojištění sami sobě

Když investujete částku cca 200000 do vhodně dimenzovaného kolektorového systému, zařídili jste si ve skutečnosti vlastní důchodové připojištění. Pokud totiž doufáte, že si v 60 letech necháte vyplácet pravidelnou měsíční rentu, nemile Vás překvapí, že se bude jednat o částku pár stokorun. A to Vám kolektorový systém ušetří více. A s růstem cen energií bude vaše "renta" z teplé vody větší a větší.

Pokud porovnáte, kolik jste vložili do penzijního připojištění při platbě měsíčně 2000 po dobu 10 let, máte při jednorázové výplatě cca 270 tisíc (ale s inflací 3 % za 10 let to bude sotva 189 tisíc). Pokud jste si vzali úvěr na 200000 a platili měsíční splátky 2000,- abyste si pořídili kolektorový systém, máte v době konce úvěru systém splacen, ale jeho hodnota v té době bude třeba 80% vložené částky (některé části se opotřebovávají rychleji), ale s hodnotou před 10 lety, tedy 160 tisíc. A Vaše zařízení Vám vynese ročně odhadem 12 tisíc. Ve 13. roce od investice už jste na tom lépe, než při penzijním připojištění.
Pak si bude Vaše manželka moci vybírat dárky pro vnoučata, např. na Kojenecké oblečení

Jiné druhy
V současnosti jsou nejznámější ploché nevakuové kolektory. >>


Vakuový
Tedy kolektory sesbírají velmi spolehlivě energii >>


Za kolik let
Tahle otázka je zásadní, ale docela těžká. Na těchto >>


Copyright www.solarni-ohrev.cz

Created by © 2008 - 2010 ALS-Euro s.r.o. - další informace a ceny stránek, tvorba www stránek pro školy a školky
ALS-Euro s.r.o. - Tvorba www stránek a internetových obchodů

Doporučujeme::
Apartmány Rokytnice nad Jizerou | Šperky, náušnice, bižuterie | Robotické vysavače, hračky, přikrývky a polštáře, povlečení, zverimex a chovatelské potřeby | Tvorba webových stránek |